History

collage copy


Beaconsfield Gallery Vauxhall (BGV), was founded in 1994 by artists David Crawforth, Angus Neill and Naomi Siderfin with the aim of providing a streamlined resource for the development and presentation of contemporary art and a desire to “fill a niche between the institution, the commercial and the ‘alternative’”.

In 1995 BGV was awarded charitable status and took the lease on the former Ragged School in Newport Street, Vauxhall, opening the refurbished building to the public in September with the signature live residency, Plein Air.

BGV’s artistic agenda was initially developed from that of its predecessor Nosepaint. Co-founded by Royal Academy Schools post-graduates – David Crawforth and Naomi Siderfin, Nosepaint was a ground-breaking interdisciplinary art event held on a monthly basis between 1991 and 1994. Nosepaint worked with several hundred artists, emergent and established, over this period. This experience combined with the expertise of Angus Neill – now the Director of Felder Fine Art – to form a vision for the new organisation, Beaconsfield: to offer a space for artists and audiences to experience high quality (hence ‘beacon’), challenging, new artworks in a wide range (hence ‘field’) of contemporary visual art media through commissions, group exhibitions, performances, publications and events.

BGV continues to be directed and curated by David Crawforth and Naomi Siderfin who also make work under the moniker of BAW (Beaconsfield Art Works).

BGV acknowledges its responsibilities as a maker, promoter and facilitator of the arts, which are a potent channel of communication. BGV believes that the arts should be a guardian of free speech, diversity of expression and democracy and regards its work as contributing to this principle. BGV’s artistic policy promotes dialogue locally, nationally and internationally and aims to reflect the diversity of London, representing a variety of cultural positions.

BGV puts into practice its belief that sustainable energy and global parity are principles of utmost importance by working with recycled products where possible, running a café using Fairtrade products and recycling its waste. The venue has been running on alternative energy since 2000 – probably the first and only arts organisation in London to be powered by 100% green electricity.

Board History 1994 – 2011

The Board members for 10/11 were:

  • Cliff Fitzpatrick (appointed Acting Chair 13 April 2010, Appointed Chair 9 September 2010)
  • Tony Carter
  • Rachel Howard
  • Sheena Etches (resigned 13 April 2010)
  • Judith Dean
  • Anni Marjoram (resigned Chair 9 September 2010)
  • Melanie Keen (retired 9 September 2010)
  • Nina Miall

The Board members for 09/10 were:

  • Tony Carter (appointed 26 January 2010)
  • Rachel Howard
  • Sheena Etches (Acting Chair from November 2009)
  • Judith Dean
  • Michael Noonan (retired January 10)
  • Anni Marjoram (Chair)
  • Melanie Keen
  • Nina Miall

The Board members for 08/09 were:

  • Rachel Howard (appointed 20 January 2009)
  • Sheena Etches Judith Dean
  • Michael Noonan (Treasurer)
  • Anni Marjoram  (Chair)
  • Melanie Keen
  • Nina Miall

The Board members for 07/08 were:

  • Sheena Etches (appointed 24 January 2008)
  • Margaret Garlake (retired 13 November 2007)
  • Judith Dean
  • Michael Noonan (Treasurer)
  • Anni Marjoram (Chair)
  • Melanie Keen
  • Nina Miall

The Board members for 06/07 were:

  • Margaret Garlake
  • Anna Best  (retired 10 October 2006)
  • Judith Dean (appointed 10 October 2006)
  • Michael Noonan (Treasurer)
  • Anni Marjoram (Chair)
  • Julian Stallabrass  (retired 10 October 2006)
  • Melanie Keen
  • Nina Miall (appointed 17 January 2007)

The Board members for 05/06 were

  • Melanie Keen
  • Michael Noonan (Treasurer)
  • Anni Marjoram (Chair
  • Anna Best
  • Julian Stallabrass
  • Margaret Garlake

The Board members for 04/05 were:

  • Margaret Garlake
  • Melanie Keen (appointed 19 January 2005)
  • Anni Marjoram (Chair)
  • Anna Best
  • Michael Noonan (acting Treasurer from 2004)
  • Mark Thomson  (ceased Sept 2004).
  • Julian Stallabrass
  • Andrew Wilson (retired 19 January 2005)
  • Alastair Maclennan (honorary board member, retired September 2004)

The Board members for 03/04 were:

  • Margaret Garlake
  • Anna Best
  • Angus Neill (resigned Treasuer 18 June 2003)
  • Michael Noonan
  • Anni Marjoram (appointed to Chair 19 February 2004)
  • Julian Stallabrass

The Board members for 02/03 were:

  • Margaret Garlake
  • Anna Best
  • Angus Neill (Treasurer)
  • Michael Noonan
  • Julian Stallabrass
  • Mark Thomson
  • Alastair Maclennan  (honorary board member, ceased September 2004)
  • Andrew Wilson  (resigned Chair October 2003)

The Board members for 01/02 were:

  • Margaret Garlake
  • Anna Best  (appointed 30 October 2001)
  • Angus Neill (Treasurer)
  • Michael Noonan (appointed 30 October 2001)
  • Julian Stallabrass
  • Mark Thomson
  • Alastair Maclennan
  • Andrew Wilson (appointed to Chair 6 May 2000)
  • William McAlister (retired 22 June 2001)

The Board members for 00/01 were:

  • Angus Neill (Treasurer)
  • Margaret Garlake (Chair)
  • Julian Stallabrass
  • Mark Thomson (appointed 2 November 2000)
  • Alastair Maclennan
  • Andrew Wilson
  • William McAlister

The Board members for 99/00 were:

  • Langlands & Bell (appointed 2000).
  • Angus Neill (Treasurer)
  • Julian Stallabrass (appointed 21 July 1999)
  • Andrew Wilson  (appointed 21 July 1999)
  • William McAlister
  • Alison Rafferty (from 30 June 1997 resigned April 1999)
  • Margaret Garlake (Chair )

The Board members for 98/99 were:

  • Margaret Garlake (Chair)
  • Alastair Maclennan
  • Angus Neill (appointed 22 March 1999)
  • William McAlister
  • Alison Rafferty

The Board members for 97/98 were:

  • Margaret Garlake  (appointed to Chair 13 November 1997)
  • Alastair Maclennan (honorary board member)
  • Alison Rafferty (appointed 30 June 1997)
  • William McAlister (appointed 30 June 1997)
  • Colin Whittington (retired 30 June 1997)

The Board members for 94/97 were:

  • Colin Whittington (appointed Chair July 1994)
  • Margaret Garlake (appointed July 1994)
  • Alastair Maclennan (appointed July 1994)